HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

SAKARYA ARAMA KURTARMA VE DOĞA SPORLARI İHTİSAS KULÜBÜ DERNEĞİ

2015 tarihinde kurulan derneğimiz her canlı için her türlü koşul ve şartlarda arama kurtarma faaliyeti yapmakta ve ayrıca yanında doğa sporlarına meraklı sporculara kulüp olarak manevi ve yanı sıra destek ve imkân sunmaktadır.

            AMAÇLARIMIZ:

1.     ARAMA KURTARMA

            Arama kurtarma görevimiz için ekip üyelerinin eğitimleri, ekipmanları ve lojistik ihtiyaçlarımızın temini için gerekli çalışmalar üzerinde devamlı çalışılmaktadır. Özellikle ekip arkadaşlarımız için gerekli beceri ve eğitim, sertifika çalışmaları sürekli olarak devam etmektedir. Hedefimiz Türkiye çapında doğal afet ve acil durumlara müdahale edebilecek seviye ve donanıma sahip olmaktır.

            Derneğimizin AFAD ile protokolü olup gerek olduğu durumlarda koordineli olarak çalışmaktadır. Ayrıca Kardeş Arama Kurtarma ekipleriyle ve diğer kurum ve STK ile işbirliklerimiz vardır.

            Arama kurtarma faaliyetlerimiz ve dernek üyelerimiz gönüllük esasına göre çalışılmaktadır. Hiçbir maaş veya ücret söz konusu değildir. Dernek ihtiyaçları tamamen gönüllüler ve sponsorluklardan karşılanmaya çalışılmaktadır.

 

 2. DOĞA SPORLARI

Derneğimiz Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı Dağcılık İhtisas Spor Kulübüdür. Özellikle gençlerimize doğa sporlarının sevdirilmesi ve desteklenmesi için çeşitli konularda proje ve aktiviteler üzerinde çalışmaktayız. Gençlere ulaşmak adına dağcılık alanında tırmanma duvarları, araç gereçleri tanımak için istasyonlar, dalgıçlık ve su sporları için ve diğer branşlar için istasyon ve sahalar planlanmış ve altyapı ve üst yapı olarak yapım çalışmalarına başlamıştır. Medya çalışmalarımızın yanında üyelerimizin bireysel anlamda toplum bilinçlendirilmesi faaliyetleri doğrultusunda Karasu İlçe Milli eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokol ile okullarda öğrenciler için eğitim ve sportif anlamda programlar hedeflenmektedir. Dağcılık ve Dalgıçlık branşlarında gönüllü sertifikalı eğitmenlerimizle doğa sporlarını sevdirmek ve bilinçli sporcular yetiştirmek için programlar düzenlemekteyiz. Ayrıca Karasu Küçük Boğaz mevkiinde bulunan 7,5 Dönümlük göl kıyısındaki arazimizde çadır kamp alanları yapılmakta ve Dağcılık, Dalgıçlık, İzcilik, Okçuluk, Kampçılık, Su sporları gibi faaliyetlerin yapılması planlanmaktadır ve bu doğrultuda çalışmalarımız devam etmektedir. 

Lise çağındaki öğrencilere yönelik dağ yürüyüşü faaliyeti devam etmekle birlikte ileriki tarihlerde kampçılık faaliyetimiz programlanmıştır. 
Batı Karadeniz Oryantiring Kulübü ile protokol imzalanıp ortaklaşa Faaliyet Planlamaları yapılmıştır. Medya ve sponsorluk çalışmaları planlanmış olup en kısa sürede birlikte faaliyete geçecektir. Gençlere ulaşmak adına iş birliğine gidilmiş güç ve imkânlar birleştirilmiştir.
Karasu ilçemizde Tırmanış faaliyet yapılabilecek yer olmaması dolayısıyla alternatif yer olarak Tuzla mevkiinde bulunan Ballı kaya üzerinde sportif tırmanış duvarı yapılması genç sporcuların kaya tırmanışlarına adım atması ve antrenman yapabilme olanağına kavuşması amaçlanmaktadır.
 

3. DALIŞ SPORU

            Derneğimiz dalış sporlarında uzmanlaşmak üzere çalışmalarımız ve eğitimlerimize önem vermektedir. Gönüllü personelimiz alanlarında profesyonel olup belirli aralıklarla kendilerini geliştirmek adına eğitimlerine devam edip hem kendilerini geliştirmekte hem de gençlerimize bu sporu sevdirmek adına sürekli bir çalışma sergilemektedir. Dernek bünyemizde eğitimci sertifikalarına sahip eğitmenlerimiz bulunmaktadır ve derneğimiz yaz – kış, gece – gündüz demeden birçok Arama kurtarma faaliyetlerimiz çerçevesin de birçok olayda görev almış bulunmaktayız.

            Dernek imkânlarından gençlerinde faydalanması ve su sporlarıyla tanıştırma çalışmaları gönüllü ve profesyonel kadromuz tarafından bireyler bilinçlendirilerek yapılmaktadır.